Novinky https://1.rovernet.cz/ Wed, 23 Aug 2017 02:12:29 GMT FeedCreator 1.8.0-dev (info@mypapit.net) Pozitivní a negativní dopady skautských akcí - inspirujte (se) a sdílejte, co (ne)funguje http://1.rovernet.cz/clanky/802-pozitivni-a-negativni-dopady-skautskych-akci-inspirujte-se-a-sdilejte-co-ne-funguje "Nejprve příběh o jaru v řece Moravici: Ostrovu, na kterém naše středisko táboří od osmdesátých let, říkáme "Ostrov přátelství". Má tvar srdce, vede na něj most a najdete ho na řece Moravici pod zříceninou hradu Vikštejn. Právě sem, na ostrov, který je pro nás v oddíle Ostrovem s velkým "o", mě přivedlo přemýšlení o počátcích mé nespokojenosti nad negativními dopady skautských akcí. Nádobí jsme myli v řece - jarem - a mé snahy o jeho výměnu za variantu, která by byla pro přírodu šetrnější, byly neobratné: náhražka jaru byla "dost drahá", "málo pěnila" a tedy "nemyla", jeho příprava z koncentrátu byla složitá...

... Proč bychom měli jít touto cestou se mi podařilo vysvětlit málokomu a po týdnu tábora jsme už zase pěnili o stošest a ve studené vodě snadno a levně odmašťovali jarem. A bublinky pouštěli do řeky. Dobrý konec? Nebyl, bylo mi čtrnáct a byla jsem ráda, když se o jaru-nejaru přestalo mluvit." (Venda)

"A ještě jeden příběh "O Středoevropském jamboree 2014 a igelitových sáčcích": Snídaně na Středoevropském jamboree dostávali účastníci v igelitových sáčcích. Přišlo mi to trochu divné, ale ve víru akce jsem se tím příliš nezabývala. Tedy do doby než účastníci absolvovali program Improve your Jamboree, na kterém navrhovali zlepšení akce a hlasovali o nejlepších návrzích. A trochu překvapivě zvítězil návrh, aby snídaně nebyly servírované v igelitu. S autorkami návrhu, rumunskými skautkami, jsme se potkali a společně přemýšleli, co by se dalo udělat. Vymysleli jsme několik variant, které se nám zdály funkční. Všechny ale narazily v kuchyni na hygienické předpisy nebo na jiné komplikace. V běhu krátké akce s šesti sty účastníky, se zaběhnuté procesy nestihnou změnit. Happy end se nekonal, skautkám jsme předali odpověď z kuchyně a akce doběhla se snídaněmi v igelitových sáčcích. A zhruba tam někde mě napadlo, že stojí za to o podobných věcech podrobně přemýšlet už před akcí a ne se je snažit řešit v běhu." (Upírek)

Dnes bych byla ráda, kdyby se více mluvilo o tom, jaké jsou dopady akcí, které (nejen) jako skauti a skautky organizujeme, na přírodu a lidi kolem nás, blízko i daleko. V rámci projektu Skauti na Zemi zvažujeme, jak skautům a skautkám usnadnit přemýšlení nad tím, jak připravovat skautské akce tak, aby měly co nejmenší negativní dopady a pokud možno posilovaly ty pozitivní (a to v různých oblastech: registrace, jídlo, místo a ubytování, komunikace, cesta, materiál, ceny, apod.). Připravujeme k tomu příručku, ale ještě před tím bychom Vám chtěli představit dokument pro sdílení dobré praxe k udržitelným skautským akcím (příp. anglická verze je tady), který věříme, že nám v jejím psaní hodně pomůže. Některé části jsou překlopené z anglické verze (ale určitě se najde pár z nás, kteří pár řádků hravě přeloží :-)).
 
K čemu dokument slouží?
 
  • a) ke sbírání dalších konkrétních příkladů toho, jak skauti a skautky z různých koutů ČR (ale i Evropy a světa) různými kroky dělají své akce o kousek udržitelnějšími a férovějšími,
  • b) poskytuje prostor pro vzájemnou inspiraci - a tím podporuje udržitelnější skautování v praktické rovině.

Pro teď bych Vás ráda poprosila o dvě věci: jednak o doplnění příkladů dobré praxe (přímo vašich či ze zkušenosti vašich kamarádů a známých) a jednak obecně jeho sdílení do skautských kruhů. Kdybyste měli zájem o práci na příručce, dejte také vědět.

To je vše! Kdybyste chtěli o dokumentu říci svým přátelům ze zahraničí, budeme moc rádi! Lze k tomu využít podobný mail v angličtině (napište si prosím o něj).

Díky a krásné léto !

Venda a ostatní - Upírek, Petra, Míša, Kami, Malina a snad i další :-)
Skauti na Zemi

Petra Vacková

petra.vackova@skaut.cz

koordinátorka projektu Skauti na Zemi

        

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah článku je zcela na odpovědnosti NaZemi a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce.

]]>
vackovap@gmail.com (Vacková Petra) Tue, 11 Jul 2017 10:13:35 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/802-pozitivni-a-negativni-dopady-skautskych-akci-inspirujte-se-a-sdilejte-co-ne-funguje
Program ke stažení: Zodpovědné cestování http://1.rovernet.cz/clanky/801-program-ke-stazeni-zodpovedne-cestovani Letní prázdniny jsou doslova za dveřmi a blížícím se volnem se také přibližuje doba výletů za dobrodružstvím blízko i daleko. Nové zážitky čekají jak v okolních státech, tak na jiných kontinentech nebo jiných krajích naší vlasti.

Cestovní ruch je také důležitou součástí světového hospodářství a podle v roce 2015 byla celková hodnota turismu vyčíslena na 1,4 biliony amerických dolarů(1). A protože se cestovatelé čím dál častěji vydávají do méně rozvinutých zemí a regionů, jsou příjmy z turismu důležitým katalyzátorem rozvoje. Díky turistům tak mnoho lidí po celém světě dokázalo uniknout z pasti chudoby.

Jenomže ne vždy se daří správně vyvážit přínos turismu s jeho negativními dopady na společnost a životní prostředí. Mnoho turistů, většinou aniž by si to uvědomovali, přispívají k devastaci přírody, krutému zacházení se zvířaty nebo vykořisťování zranitelných skupin obyvatel.

Taková cestovatelská fotka z hřbetu slona může být důkazem perfektního exotického zážitku. Ale při výchově slona k dostatečné poslušnosti, aby mohl vozit turisty po pralese, je nutné mu doslova “zlomit duši”(2). Jedná se o neuvěřitelně krutou metodu výcviku, která by se mohla stát slovníkovou definicí týrání zvířat.

Jízda na slonovi je rozhodně jednou z nejhorších věcí, jež můžete o dovolené udělat (autor Alex Archambault, CC 2.0).

Stejně tak luxusní hotely postavené zahraničními investory mají sílu absolutně převálcovat místní drobné provozovatele penzionů a hotelů. Požadavky na klimatizovaný pokoj s balkónem tak můžou mít poměrně závažné následky. Ano, nově postavené hotely nebo restaurace mohou mnoho pracovních míst i vytvořit, ale pouze minimum investorů bude mít chuť investovat vydělané peníze do místní komunity a platit zaměstnancům férovou mzdu.

Problematické je i dnes velmi populární dobrovolnictví v méně rozvinutých zemích. Za zdánlivě altruistickou a pozitivní činností se ale může skrývat ztracený čas a peníze nebo v horších případech obchodování s chudobou. Krátkodobé pobyty nekvalifikovaných dobrovolníků mají totiž při vysoké finanční náročnosti často minimální dopad. Dnes také existuje spousta organizací, pro které je dobrovolnictví pouhý byznys, který ani nemá vést k nějakému rozvoji(3).

I během cestování, tedy během volného času, je vhodné zhodnotit své chování a zamyslet se nad potencionálními dopady. Ať už pozitivními nebo negativními. Protože přesně tohle zamyšlení totiž rozhoduje, jestli světu ještě víc ublížíme, nebo jestli ho zanecháme o trochu lepším. Jak by si to B-P přál...

Program o zodpovědném cestování si můžete stáhnout a vzít s sebou např. na tábor:

{phocadownload view=file|id=93|target=s}

Toto je devátá ze série tématických aktivit, které zde na křižovatce se Skauty na Zemi pravidelně každý měsíc zveřejňujeme a nabízíme ke stažení.

Užitje si léto a po prázdninách ahoj.

Petra Vacková

koordinátorka projektu Skauti na Zemi

petra.vackova@skaut.cz

Odkazy:

1. http://cf.cdn.unwto.org/sites/all/files/pdf/unwto_barom16_03_may_excerpt_.pdf

2. https://en.wikipedia.org/wiki/Elephant_crushing

3. https://www.theguardian.com/commentisfree/2010/nov/14/orphans-cambodia-aids-holidays-madonna

    

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah článku je zcela na odpovědnosti NaZemi a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce.

 

]]>
vackovap@gmail.com (Vacková Petra) Mon, 26 Jun 2017 13:34:59 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/801-program-ke-stazeni-zodpovedne-cestovani
JACHTAŘSKÉ KURZY NA NEJRYCHLEJŠÍ ČESKÉ KAJUTOVÉ LODI – S PROFESIONÁLY A ZA SYMBOLICKOU CENU! http://1.rovernet.cz/clanky/800-jachtarske-kurzy-na-nejrychlejsi-ceske-kajutove-lodi-s-profesionaly-a-za-symbolickou-cenu Ve spolupráci s Českým svazem jachtingu pro vás Hlavní kapitanát vodních skautů zprostředkoval během letních prázdnin několik jednodenních jachetních kurzů. V týmu instruktorů jsou zkušení profesionálové ze závodní posádky HEBE4, kteří se pravidelně účastní mnoha mezinárodních závodů.

Plachtit se bude na lodi Tboats, jedné z nejrychlejších kajutových lodí v ČR.  Jednodenní kurzy budou probíhat vždy ve čtvrtek na Orlíku (u Kovářova, Chrást), a to ve dvou variantách:

  • kurz pro začátečníky (i pro úplné) - bezpečnost, pozice na lodi, obraty po a proti větru
  • kurz pro pokročilé - příprava na regatu, jízda s genakrem, CODE ZERO, startování

Cena kurzu je pro veřejnost 1 300 Kč, pro skauty ale pouze symbolických 300 Kč! Přihlásit se mohou pouze účastníci starší 15 let - pro registraci využijte g-formulář, v němž jsou uvedeny i termíny kurzů. Přihlašování je možné nejpozději do středy 28. 6. 2017, do pátku 30. 6. pak budou zveřejněny seznamy účastníků v jednotlivých terminech.

Určitě nepropásněte tuto jedinečnou příležitost, jak vylepšit své jachtařské dovednosti, a to pod vedením zkušených profesionálů a reprezentantů ČR v jachtingu a za skvělou cenu! Šikovným účastníkům se zároveň otevře možnost doplnit posádku HEBE5 při závodech na moři!

Pro bližší informace kontaktujte Hvězdáře - Jana Fischera na e-mailu hospodar@hkvs.cz nebo na tel. č. 603 965 184.

]]>
simona.zatloukalova@skaut.cz (Zatloukalová Simona (Koblížek)) Fri, 23 Jun 2017 17:07:32 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/800-jachtarske-kurzy-na-nejrychlejsi-ceske-kajutove-lodi-s-profesionaly-a-za-symbolickou-cenu
RUPRNO 2017 http://1.rovernet.cz/clanky/799-ruprno-17 První červnový víkend v prostředí krásných Jizerských hor proběhl už 22. ročník netradičního triatlonu smíšených dvojic - RUPRNO 2017.

„Ve dvou se to lépe táhne,“ praví jedno staré přísloví. Jsou činnosti, které zvládneš samostatně,  ale Ruprno mezi ně rozhodně nepatří. Je dokonce přímo předepsaná účast dvojice se zastoupením obou pohlaví.  Toto je první věc, která dělá triatlon netradičním a tou druhou je způsob pohybu na vodě, kdy závodníci pádlují v kánoi na rozdíl od plavání ve vodě při tradičním triatlonu. Je vlastně správné nazvat tento jizerskohorský závod netradičním, když se letos uskutečnil v řadě za sebou již dvaadvacátý ročník?

Aby celou trasu zvládla holka s klukem, slečna s mladým mužem, či dáma s pánem, měli by spolu začít trénovat už od jara. A v tomhle právě spatřujeme smysl celého podniku. Má motivovat mladé lidi k pohybu a zdravému životnímu stylu. Strávit v lodi hodinu, na kole dvě a půl a běžet půldruhé hodiny není úplně snadné a to jsou časy těch nejlepších ze všech, kteří mají za sebou 6 kilometrů pádlování na přehradě, v sedle kola jich ujedou 53 a nakonec 12,5 km po nohou. Často bývá pro některé nesmělé prvním nesnadným, ale krásným úkolem sehnat odpovídající protějšek, nadchnout ke společné věci a setkávání před samotným startem triatlonu, který začíhá na přelomu května a června na přehrádce nedaleko Liberce.

Pro nás pořadatele je pozoruhodné sledovat motivace účastníků. Baví nás být součástí prima společnosti, která se pokaždé zázračně snadno vytvoří. Radujeme se z přátelství se „starými známými“, stejně tak se těšíme na nové tváře, které jsou příslibem dalšího pokračování v pestré sestavě. Nejlépe je ale vždy podívat se na akci očima účastníků. Tady jsou jejich postřehy:

„Je zajímavé pozorovat sama na sobě, jak se pohled na Ruprno mění po jeho prožití. Když jsem o něm slyšela poprvé, přišlo mi natolik nereálné, že jsem ho vzápětí vypustila z mysli. Po pár přesvědčovacích pokusech jsem si letos řekla, že do toho skočím po hlavě. Jiná cesta, jak zjistit, jestli na to mám, stejně není. Měla jsem z toho opravdu velký respekt, jelikož jsem se ničeho podobného nikdy neúčastnila. Během závodu jsem pak přemýšlela jen nad dalším pohybem. No a pak už pocit zadostiučinění v cíli, zchlazení v tůňce a odpočinkový večer u kytary. Další skvělá akce. Díky a na viděnou příští rok.“  Kukačka

„Ruprno jsem vnímal velmi intenzívně již před samotným startem. Myslel jsem na něj při každém běhání. Celkově jsem se těšil na ten pocit bolavých nohou, tůňky, na poslední intenzivní kroky běhu, absolutní soustředění jen na sport, na parťačku a ostatní nové tváře, na to, že nechám školu za hlavou. To všechno se mi do puntíku splnilo a bylo to naprosto úžasné. Byly i pasáže, kdy jsem se trápil, kolo byla pro mě asi nejnáročnější disciplína. Za rok vím, co zlepšit. Nejsilnější momenty jsem měl při běhu, kde jsem se cítil opravdu dobře a užíval si radost z pohybu plnými doušky. A proč jsem to vlastně podstoupil? Protože miluju pohyb. Baví mě všestrannost ve sportu, běh v přírodě, výzvy pro mé fyzické možnosti. Hlavní důvod je však moje parťačka, které tímto děkuji, že mě vytáhla. Sám jsem totiž o závodě moc vážně neuvažoval. Bylo to motivující a myslím, že jsme si to náramně užili i přes tu fyzickou bolest.  Tlusťoch

 „Ruprno mě už zpočátku dostalo svou přátelskou atmosférou. S prima partou je jakákoliv akce fajn. Tento závod je speciální v tom, že jsme si fakt sáhli na dno fyzických sil a přesto jsme byli schopni vtipkovat a bez rivality si užívat spolujezdců i pořadatelů. Nádherný terén nám dodával chuť šlapat, Jizerky jsou prostě krááásné! Navíc bylo Ruprno celkem slušný vztahový testíček, žádný nešvar partnera nezůstane utajen při totálním vypjetí sil.“  Borůvka a Vinci


„Ruprno je pro mě ani ne tak závod, jako velký zážitek! Nejlepším průvodcem a motivátorem byly pro mě Jizerky a chlad jejich lesů, který nám v tom vedru dopřával aspoň trochu zchlazení. Závod v náruči hor, kde naše ruce, zadek a nohy nás vozí po krásných vyhlídkách, to je o co tu jde.“  Bety

„Je začátek ledna a mně se pomalu a jistě plní diář až do prázdnin, moc volných víkendů nezbývá. Na konec května si píšu Ruprno. Bez váhání, bez přemýšlení, bez domlouvání parťáka. Už vloni mi bylo jasné, že letos jedu zas. Proč? Protože v Jizerkách je krásně. Každý rok chci být aspoň o minutku rychlejší, než vloni. Znovu chci porazit ten vražedný kopec na Závory, dokázat si, že na to mám a že se ze mě nestala bábovka. A taky si chci za odměnu užít ten desetikilometrový sjezd do cíle. A vůbec nejvíc se těším na sušenky na kontrole na bedřichovské přehradě, nikde jinde mi nechutnají tak, jako tady. To, co dělá Ruprno výjimečným, jsou lidi. Není jich moc, nejsou rozškatulkovaní do kategorií, nejsou soustředění na výhru. Všichni si to přišli užít a to je hodně znát - jsou to víc kamarádi, než soupeři. Asi proto jezdím na Ruprno.“   Šárka

Tak takové bylo letošní RUPRNO. Šanci zúčastnit se budeš mít zase za rok. Všechny infromace pak najdeš na webu http://ruprno.webnode.cz/. :) 

]]>
majkl1997@gmail.com (Holobrádek Michal (Majkl)) Tue, 20 Jun 2017 09:03:39 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/799-ruprno-17
Moje Tři orlí pera – Výroční zkouška pro rovery! http://1.rovernet.cz/component/content/article/77-roversky-program/798-tri-orli-pera V létě tomu bude sto let, co Jaroslav Novák – Braťka poprvé přišel s nápadem souboru zkoušek, které měli prověřit skauty v sebepřekonávání. Na tábořišti kousek od berounského Plešivce jim dali název O tři orlí pera.

O prázdninách roku 1917 se několik skautů V. a IX. oddílu prvně potkalo se samotou, mlčením, hladem, nočním přespáním v lese a třemi ranami prutem po nahých zádech. Hlavním smyslem zkoušky bylo a je posilovat schopnost sebezapření a trpělivosti v překonání sebe sama. I když existují drobné oddílové úpravy a dodatečné podmínky, třebaže plnící musí během půstu sedět s ostatními u jídla, jsou pravidla po celých sto let v zásadě totožná. Sílu zkoušky tak násobí její minulost, propojuje nás s těmi, kdo ji plnili kdysi. Dnes stejně jako před sto let lety Tři orlí pera „zvýšily sebevědomí každého zkoušence, upevnily v něm cit pro junáckou čest, povzbudily odvahu a vůli, probudily mocně zájem pro volnou přírodu a způsobily aspoň u některých, že i sebe pozorovali a posuzovali nerušeni v samotě.“

Co pro to musím udělat?

První krok je ten, že si musíš najít svá libovolná tři pera, která tě přimějí se překonávat v tom, co nejvíce potřebuješ.

Vzhledem k dospělému věku plnitele by mělo jít o úkoly náročnější, dlouhodobé, které opravdu přispějí k tvému rozvoji. Chceš se otužovat, zhubnout, zlepšit fyzičku, navštívit odkládaného lékaře, změnit něco ve svém chování? Letos máš ideální – orlí – příležitost.

Stanov si tři vlastní podmínky, kterými doložíš své překonání a ty se pokus splnit. Máš na to čas do konce prázdnin. Kontrolou je pouze tvoje čest. Pokud splníš, máš nárok na získání speciálního výročního odznaku.

Odznak dostaneš zdarma, přijedeš-li na Putování za třemi orlími pery – historicko-vědnou vycházku po místech vzniku zkoušky, která se uskuteční 23. září 2017 v blízkosti Berouna. Jinak si ho budeš moci zakoupit u Klubu skautských sběratelů Junáka - http://kssj.skauting.cz/burza.php

Na závěr se můžeš podívat na komiks o vzniku Třech orlích per!

]]>
majkl1997@gmail.com (Holobrádek Michal (Majkl)) Mon, 19 Jun 2017 14:55:29 GMT http://1.rovernet.cz/component/content/article/77-roversky-program/798-tri-orli-pera
Jaké to bylo na Vietnam War Games http://1.rovernet.cz/clanky/reporty/797-vietnam-war-games-2017 Ještě před Obrokem stihnul proběhnout už 24. ročník celovíkendové válečné hry VIETNAM WAR GAMES. O tom, jak se akce povedla, si můžete přečíst  níže od jedné z organizátorek Maki...

Na začátku června jste na Třeboňsku mohli zaslechnout výkřiky "Dělej, zabij ho, je to medik!" a "Bacha, je ve vodě!", které bezpečně značily, že se zde odehrává další ročník tradiční taktické hry Vietnam, kterou pořádají skauti ze střediska Silmaril. Už dávno ale nejezdí jenom oni, naše řady se rozšířily o bojovníky a bojovnice z různých koutů republiky. Každý rok se najde dost "bláznů", kteří chtějí strávit víkend v barvách Ameriky, Austrálie či SSSR. Každá jednotka má svůj časový plán, podle kterého musí absolvovat jednání nebo si zavolat leteckou podporu rádiem, ukořistěným z dobytého mostu.

Při tom musí bránit nejen životy svoje, ale hlavně život svého generála, protože za zabití a vyslechnutí generála cizí jednotky, získává daná armáda herní body, které se po závěrečné bitvě sečtou a ukážou na vítěze. Protože dožít se závěrečné bitvy není snadné, má každý hráč několik životů - kódů umístěných na rameni a na noze. Po zabití přečtením či stržením, se může po určité době zapojit opět do bitvy. Některé životy dokáže zachránit medik, ale ne všechny...

"Civilisté" se sice občas trochu diví, když se z křoví nebo z rybníka vynoří postava ve vojenském a s dalekohledem, ale někdy se zapojí do hry a zatají, nebo naopak vyzradí pozice nepřátelského týmu. Nejvíc pozornosti budí právě závěrečná bitva, ale správný voják se vyrušit nenechá...

Když válka skončí, zůstává už jen jediné pravidlo: ve vlaku je zakázáno se zouvat…

]]>
majkl1997@gmail.com (Holobrádek Michal (Majkl)) Mon, 19 Jun 2017 08:03:39 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/reporty/797-vietnam-war-games-2017
Inspirace na konec června http://1.rovernet.cz/clanky/795-inspiromat-projektu-a-vyzev Největší roverská akce roku, Obrok, je za námi a do prázdnin zbývají už jen necelé 3 týdny. I to je ale dostatečně dlouhá doba na to, abyste se svým roverským kmenem nebo roverskou skupinou zažili nějaké dobrodružství a společně si splnili výzvu nebo projekt. Tento článek je tak malou inspirací na to, co byste mohli ještě stihnout…

Plánování tábora, konec školního roku, rady, schůzky… Co mají všechno tyto aktivity společného? DEADLINY! Dokaž, že dokážeš být dochvilný. Pokus se dodržet všechny termíny a časy a plň si své úkoly včas. Nebude to lehké, ale dochvilnost je výsadou králů! https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/245-dochvilnost-je-vysadou-kralu

Počasí už je přesně takové, jaké si ho přejeme. Pojďte toho s rovery využít. Najděte si chvíli času a proplujte své město. Každé město nabízí rozdílné možnosti. Někde jde město obeplout kolem dokola, někde jde jen proplout z jednoho konce na druhý. Vezměte tak různorodá plavidla a užijte si vaši domovskou řeku za krásného počasí přímo z hladiny. Zn. ODREAGOVÁNÍ zajištěno! J https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/295-okolo-mesta-vodicka

Poslední letošní časopisy právě přistály v našich schránkách. Opět v nich je spousta inspirace a zajímavostí. Toale i ve všech starých číslech. Procházet je můžete na stránce https://casopisy.skaut.cz/ . Pro usnadnění vyhledávání slouží tagy, které je ale potřeba do stránky doplnit. Najdi si tak chvilku času o „otaguj“ některé starší časopisy. Prokážeš tak velkou službu všem ostatním, kteří tak budou mít větší šanci najít si ten správný článek! https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/299-casopisy

S koncem školního roku patří různé oslavy a akce. Součástí nich často může být i popíjení alkoholu. Dokážeš však v sobě pevnou vůli a odříct si alkohol a nepozřít ani kapku? Vydrž to alespoň do svého tábora! https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/221-alkohol

Rád(a) dostáváš dopisy na tábor? A proč by ti jeden nemohl přijít třeba z USA nebo Japonska? Navaž ještě před táborem kontakt s nějakými skauty ze zahraničí. Když už budeš v tom, nauč se i trochu toho cizího jazyka, abys rozšířil své vědomosti. Nové znalosti pak můžeš využít třeba na domluvu, že si vzájemně pošlete dopisy ze svých letních akcí! Protože zahraniční dopis moc potěší J https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/279-cizi-jazyk-a-komunikace-se-zahranicnimi-skauty

Vyrazíte v létě s kmenem na roverský tábor? Nebo na zahraniční expedici? Tak či onak, rozhodně stojí si své zážitky zaznamenat do vaší roverské kroniky. A že ještě žádnou nemáte? Tak se vrhněte na její výrobu. Návodů na ruční výrobu je plný internet a rozhodně vám to nezabere víc než jedno odpoledne. A mít ručně vyrobenou kroniku by mělo být ozdobou každého roverského kmene! https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/projekty/280-kronika

Věřím, že si v závěrečných dnech skautského roku najdete čas a vrhnete se do plnění kdekterých výzev, ať už výše popsaných, nebo klidně jiných. Tak jako tak, pokud nějakou výzvu splníte, rozhodně se nebojte to ostatním napsat do komentářů buď tady na RoverNetu, nebo i na FB…

Za Roverský odbor

Majkl

]]>
majkl1997@gmail.com (Holobrádek Michal (Majkl)) Tue, 13 Jun 2017 10:54:59 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/795-inspiromat-projektu-a-vyzev
Příborská Klapka - Natoč film! Pošli film! http://1.rovernet.cz/clanky/794-priborska-klapka-natoc-film-posli-film  Ahoj,

točíte u vás ve středisku filmy? Nudíte se se svými roverskými kmeny? Máte oddíl plný šílenců co by šli do čehokoli? Máte herecký talent? Nebo chcete zkusit něco nového? Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ANO, tak tady máme akci pro Vás jako dělanou. 

A o jakou akci se jedná? No přeci o filmový festival skautských amatérských filmů Příborská klapka! 

Takže pokud na to máte odvahu a chtěli byste vyhrát, neváhejte a přihlaste se co nejdříve. 

 

Kdy a kde se to páchá?

Termín a místo konání: 21. října 2017, skautské středisko Příbor

 

Co je to klapka?

Klapka je festival krátkých amatérských filmů vznikající v režii roverských kmenů či skautských vedoucích. V minulých ročnících už na našem festivalu hrála více jak desítka obdivuhodných filmů, jenž si získala srdce diváků. Takže neváhejte a natočte film vlastní a přijeďte s ním do Příbora.

 

Na co se těšit?

Především se těšte na své vlastní filmy, u kterých se budeme za břicho popadat, či nám brada spadne až na zem. Na spoustu výborných vystoupení a scének. Na úžasnou moderátorskou dvojici a hlavně na předávání cen pro ty nejlepší, u kterých snad ukápne i nějaká ta slzička.

 

Jak se přihlásit?

 Napište nám na e-mail priborska.klap­ka@skaut.cz a v přihlášce uveďte, kdo a odkud jste, jak se váš film jmenuje, kolik má minut, jaký je to žánr a doplňte to krátkým popisem nebo můžete využít přihlašovací formulář umístěný na stránkách www.klapka.skauting.cz

 

Chcete více informací?

Více informací naleznete na internetových stránkách akce www.klapka.skauting.cz

Nebo na našem facebooku: https://www.facebook.com/priborska.klapka

 

]]>
patrik.nedoma@gmail.com (Nedoma Patrik (Paťa)) Tue, 06 Jun 2017 16:00:19 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/794-priborska-klapka-natoc-film-posli-film
NAŠROT hledá poslední účastníky! Budeš to ty? http://1.rovernet.cz/clanky/pozvanky/793-nasrot-hleda-posledni-ucastniky-budes-to-ty Zážitky, Přátelství, Dobrodružství, Projekty,Inspirace, Seberozvoj, Motivace!

 

To vše a ještě mnohem víc NAŠlapaný ROverský Tábor nabízí!

Ještě nevíš, co budeš dělat na konci srpna a chtěl bys zažít nezapomenutelný tábor s akčními rovery a rangers? V tom případě je roverský tábor NAŠROT to pravé pro Tebe.

 

Jedinečnost NAŠROTu můžeš hledat hned v několika oblastech. Velmi významným cílem, ke kterému směřujeme, je již výše zmíněný seberozvoj. Chceme posunout účastníky i sami sebe kupředu, dát jim inspiraci a motivaci do další skautské činnosti. Právě k seberozvoji účastníků mají vést i samostatné roverské projekty, které umožňují setkání a spolupráci účastníků i po skončení tábora.

 

Na NAŠROTu se snažíme nedělat rozdíly mezi organizátory a účastníky, budujeme přátelskou a otevřenou atmosféru, kde každý má dost času pro sebe, ale i na seznámení se všemi ostatními.

Opakování je matkou moudrosti, proto ...

CO? NAŠlapaný ROverský Tábor, který má účastníky nakopnout, dát jim zážitky a ukázat jim, že rovering není jen o rádcování a organizování oddílových výprav.

KDY? NAŠROT bude probíhat od 19. do 26. srpna 2017.

KDO? Zúčastnit se mohou všichni roveři a rangers od 15 do 18 let včetně.

 

Více informací najdeš na stráncewww.nasrot.skauting.cz či na naší FB stránce NAŠROT.

Tak neváhej a přihlas se, stále máme volná místa! Těšíme se na Tebe!

 

Tým organizátorů NAŠROT

 

]]>
Junior@skaut.cz (Přibyl Jan (Junior)) Tue, 30 May 2017 21:18:12 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/pozvanky/793-nasrot-hleda-posledni-ucastniky-budes-to-ty
Inspirace na červen http://1.rovernet.cz/clanky/792-napady-na-vyzvy-a-projekty Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi i dlouho očekávané tábory nebo roverské expedice. Červen vždy bývá plný příprav a na cokoliv jiného tak málo kdy zbývají síly. Výzvy a projekty ale můžete plnit i ve zbylém čase, protože jsou na čas nenáročné. Níže tak najdete inspiraci na to, co za výzvy si můžete splnit v hektických, předtáborových časech.

Říkáte si už delší dobu, že byste měli něco začít dělat, ale stále jste se k tomu nepřinutili? Tak to je ideální příležitost dát si závazek. Tvrdí se, že pokud člověk určitou věc opakuje po dobu 30 dní, začne ji pak dělat automaticky. Splň si tak tuto výzvu ještě do tábora! Více info zde - https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/47-zavazek

S táborovou stravou máme každý své zkušenosti. Někdo má to štěstí a na táboře si jí stejně dobře jako doma, ne-li líp, před někým spojení „táborová strava“ nesmíte ani vyslovit. Co takhle se na to připravit Kmenovým půstem? Vyberte si v kmeni jeden den v týdnu, během něhož budete pít pouze vodu. O své dojmy se pak vzájemně v kmeni podělte. Dokážete to? Více zde - https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/311-kmenovy-pust

A když už jsme u toho jídla. Taky patříte mezi obdivovatele Asijců za jejich umění jíst hůlkami? Věřte nebo ne, není to nic těžkého. Hůlky koupíte za 5,- Kč a učení může začít. A nenechte se odradit, pokud vám jezení zabere větší dávku času J https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/257-cinskymi-hulkami

Počasí už se umoudřilo a tak přichází „koupací“ sezóna. Chcete být na ni připraveni? K tomu vám pomůže otužování. Stačí ranní sprchování studenou vodou a pak už žádná voda pro vás nebude moc studená! J https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/vyzvy/322-dokazes-vydrzet-se-sprchovat-studenou-vodou

Pokud hledáte možnost, jak smysluplně naplnit roverské heslo Sloužím ještě do tábora, tak ideální možností je roverský projekt Pomoc v psím útulku.  Stačí si najít trochu času a nejbližší psí útulek, kde každou vaši pomoc neskutečně ocení. https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/projekty/102-pomoc-v-psim-utulku

S kmenem si také můžete zpříjemnit večery návštěvou Operního, či jiného kulturního představení. Roverem jsi totiž i ve společnosti. Dokážete se společně domluvit a vybrat si některé představen? Třeba vás to příjemně zaujme… https://rovernet.cz/projekty-a-vyzvy/projekty/145-opera

Zaujala tě některá z nabízených výzev nebo projektů? Pokud se pustíš do plnění, rozhodně stojíme o tvé zážitky. Napiš nám do komentářů, jak se ti dařilo. Splnil(a) sis jinou výzvu, která by mohla zajímat i ostatní? Určitě taky neváhej a sem s ní…


Za roverský odbor

Majkl

]]>
majkl1997@gmail.com (Majkl) Thu, 25 May 2017 07:45:04 GMT http://1.rovernet.cz/clanky/792-napady-na-vyzvy-a-projekty